Kuchnia polska
Kuchnia polska uznawana jest nie tylko za jedną z najsmaczniejszych na świecie, ale również za jedną z najbardziej zróżnicowanych. Jaka naprawdę jest kuchnia polska? Czy naprawdę wykorzystuje się w niej jedynie ziemniaki, kapustę i kotlety?
Rzeczywiście – kuchnia polska opiera się głównie na daniach mącznych, warzywach (na czele z ziemniakami i kapustą), zupach, roślinach strączkowych, kaszach, mięsie (głównie wieprzowym), dziczyźnie oraz drobiu. Najczęściej jada się pieczone kury i kaczki – często nadziewane jabłkami bądź podrobami. W polskiej kuchni najchętniej wykorzystywanymi przyprawami są majeranek, koperek, kminek, natka pietruszki, sól oraz pieprz.
Do najpopularniejszych dań, uznawanych za najbardziej rozpoznawalne dla polskiej kuchni, zalicza się pierogi, kotlety schabowe, bigos, gołąbki oraz zupy, w tym głównie czerninę, barszcz czerwony, flaki, zupę grzybową, rosół, żurek z kiełbasą, barszcz biały oraz zupę ogórkową. Polska kuchnia słynie również z pysznego chleba pszennego i żytniego oraz wędlin, głównie kiełbas.
Kuchnia polska nie jest jednolita. Przez setki lat była kształtowana przez wpływy państw ościennych, m. in. kuchnię litewską, ukraińską, białoruską, czeską czy niemiecką. Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie regionalne – to właśnie dzięki kuchni Podhala, Podlasia czy Kaszub udało się zachować – mimo zaborów i nieistnienia państwa polskiego – tradycje i smaki prawdziwej, polskiej kuchni. To właśnie z kuchni regionalnej znamy przepisy na królujące na polskich stołach kluski śląskie, golonka, kołduny, sękacze, kiszki ziemniaczane czy śledzie po kaszubsku.
Ze względu na wyjątkowe dania, kuchnia polska uznawana jest za smaczną i treściwą. Na jej charakterystyczne cechy wpływ ma spuścizna kuchni staropolskiej oraz zróżnicowany klimat, przez większą część roku chłodniejszy, który wymagał gotowania dań bogatych w węglowodany i białko, przyprawionych rozgrzewającymi ziołami.
Data publikacji: 11.02.2014